Anasayfa >> Haber
Abhazya Kültür Günleri
Abhazya Kültür Günleri

Kafkas Dernekleri Federasyonu, Kartal Belediyesi ve Sohum Belediyesi işbirliğiyle düzenlenecek olan ‘Abhazya Kültür Günleri’ 3-5 Mayıs 2013 tarihlerinde Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.

Tüm etkinliklere katılım ücretsizdir.

‘ABHAZYA KÜLTÜR GÜNLERİ’ Programı:

2 Mayıs Perşembe:

10:00- Basın bilgilendirme toplantısı. Abhazya Dışişleri Bakanı Viyaçeslav Çirikba, Abhazya Kültür Bakanı Badri Gunba, Abhazya Parlamentosu Başkan Yardımcısı Otar Svijba, Sohum Belediye Başkanı Alyas Labahua ve Kartal Belediye Başkanı Op.Dr. Altınok Öz’ün katılımıyla.

3 Mayıs Cuma:

15:00- Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde buluşma.

16:00- Kartal Meydanı’nda kortej yürüyüşü. Konuk delegasyonun, protokolün, sanatçıların ve halkın katılmıyla. Dans ve müzik eşliğinde.

17:30- Resim ve el sanatları sergisinin açılışı. Abhazya’dan ve Türkiye’den sanatçıların katılımıyla.

19:00- Resepsiyon. Abhaz mutfağından ikramlar. Konuk delegasyonun, protokolün ve davetlilerin katılımıyla.

20:00- Kültür/sanat şöleni: Ayhabılar Azar Grubu. ‘Gunda’ müzik grubu. Ludmila Hitzkurovna, Muşni Lasurya, Gennadi Bebiya ve Lev Avidzba’dan otantik/klasik Abhaz şarkıları. ‘Abaza’ ve ‘Amra’ dans ekipleri gösterisi.

4 Mayıs Cumartesi:

12:00- Film gösterimi: ‘Bizi zafere ulaştıran şarkılar’. Abhazya’nn, kardeş Kafkas halklarıyla omuz omuza verdiği özgürlük mücadelesinin destanı.

13:00- Söyleşi: Geçmişten günümüze Abhaz kültürü ve sanatı. Abhazya Kültür Bakanı Badri Gunba, Devlet Sanatçısı-Şair Muşni Lasurya, Filolog-Yazar Arda Aşuba, Ressam Batal Copua’nın katılımıyla.

14:00- Fotoğraf sanatçısı Ersin Alok’un objektifinden Abhazya: Slaytlar eşliğinde konferans.

15:00- Panel: Abhazya’nın dünü, bugünü ve yarını. Abhazya Dışişleri Bakanı Viyaçeslav Çirikba, Abhazya Parlamentosu Başkan Yardımcısı Otar Svijba, Sohum Belediye Başkanı Alyas Labahua’nın katılımıyla.

20:00- Kültür/sanat şöleni: ‘Si-Wored‘ ve ’Gunda’ müzik gupları. ‘Abaza’ ve ‘Nart’ ekipleri. Ramina Zade, Nodar Sagarya, Rafail Gagulya’dan otantik/klasik Abhaz şarkıları.


26.04.13 11:42:46   

MÜZİKLER

FIKRA

HİKAYE

ŞARKI SÖZLERİ