Anasayfa >> Köylerimiz
Adliye Köyü
Adliye Köyü

Adliye köyünün kuruluşu 1854 – 1864 büyük Çerkes sürgünü ile başlamıştır. Kafkasların bağrından kopartılan Çerkes halkları Osmanlı toprakları içerisinde çeşitli noktalara dağıldılar. Köyümüzü oluşturan 2 grup mevcuttur. Bunlardan olan ilk yerleşimciler direk olarak Kafkasyadan gelenlerdir. İkinci grup ise 20 yıllık bir gecikme ile Balkanlar üzerinden gelip Adliye sınırları içerisine yerleşmişlerdir.

Köyümüzü oluşturan ana Çerkes soylarından Şapsığlar olmasına rağmen Ubıh kolundan gelen yerleşimcilerde mevcuttu. İlk gelenler Adapazarı Erenler bölgesine yerleştirildiler. Ancak buranın bataklık olması ve bulaşıcı hastalıklardan etkilenmeleri üzerine Akçay deresi havzasına yerleşme kararı alındı. Köyümüzün ilk temelleri 35 hane ile bugünkü yerleşim yerimiz de olan Karıncalı Dede Türbesi nin de bulunduğu tepenin etekleridir.

Karıncalı Dede Türbesinin Tarihi Köyümüz kuruluşundan daha eski olması sebebiyle kesin herhangibir kayıt mevcut değildir. Karıncalı Dede Türbesi bir rivayete göre 3 kardeşten birinin Türbesidir. Ne zaman ve kim tarafından Ahşap olarak inşa edildiği bilinmemektedir. Bahsi geçen diğer 2 kardeşten birisinin Akyazı, diğerinin Geyve dolaylarında bulunduğu rivayet edilir.

İlk yerleşimciler Köyün ismini Adviye olarak konulmasına karar verdi, nedeni ise büyüklere gösterilen saygı neticesi ile o kafiledeki en yaşlı kişinin isminin seçilmesi idi. Zaman içerisinde Köyde çıkan anlaşmazlıkları Köyün ileri gelenleri tarafından çözülmesi neticesinde Adliye (Mahkeme) denilmesi uygun bulunarak bugünkü ad ile anılmaya başlandı.MÜZİKLER

FIKRA

HİKAYE

ŞARKI SÖZLERİ