Anasayfa >> Köylerimiz
Alancuma Köyü
Alancuma Köyü

Alancuma Köyü, Sakarya’nın merkez ilçesi Adapazarı’nın güneydoğusunda, Sakarya Nehri, Tem Otoyolu, D-100 Karayolu ve Bekirpaşa Beldesi’yle çevrelenmiş bölgede yer alır. Adapazarı şehir merkezine 10 km mesafededir.

1864 Büyük Çerkes Sürgünü sonrası Kuzey Kafkasya’dan göç eden Adigeler tarafından Cahalthable (Cihalköy) adıyla kurulmuş, 77 hanelik nüfusa sahip, geleneklerine bağlı, küçük şirin bir Adige köyüdür. İsmi daha sonraları Orhaniye sonrasında da Alancuma olarak değişmiştir.

Köyümüzde abzek, cihal, haur, mamır, mamiş matha, met, ovaye, sinen, şelaho, şıblakho, turkav, vasiya(abhaz), vubıh, yerguj, sülaleleri yaşamaktadır.

Yerleşik nüfusun büyük bir çoğunluğu özel sektör ve kamu sektöründe çalışmaktadır. Bunun dışında geçim kaynaklarını at yetiştiriciliği, tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Yerleşik nüfusun haricinde şehir ve ülke dışında çalışmakta ya da eğitim almakta olan çok sayıda köyümüz insanı mevcuttur.

17 Ağustos depremi sonrası dışarıda yaşayan ailelerin köye geri dönmeleriyle nüfusu artmıştır. Yine deprem sonrası köyümüz, merasına Almanya Hükümeti tarafından inşa edilen prefabrik konutlara yerleştirilen 650 haneye ev sahipliği yapmıştır. Bu prefabrik konutlar 2005 yılında boşaltılmaya başlanmış ve büyük bir bölümü boşaltılmış durumdadır.

Adapazarı’nın büyükşehirleşme sürecinde köyümüz mahalle statüsüne geçmiş ve Alancuma Mahallesi adıyla Adapazarı Büyükşehir Belediye’sine bağlanmıştır.MÜZİKLER

FIKRA

HİKAYE

ŞARKI SÖZLERİ