Anasayfa >> Köylerimiz
Kayalar, Memduhiye
Kayalar, Memduhiye

Kayalar Memduhiye, bir Abhaz köyüdür. 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi’nden sonra buraya Abhazya’dan gelen Abhazlar tarafından kurulmuştur. Köyün Abhazca asıl adı Maan Y’kıta (Maan’ın Bölgesi)’dır.

Coğrafya ;

Adapazarı’nın güneydoğusunda, Karapürçek ilçe yolu üzerinde ormanlık bir alan üzerine kurulu köyün Adapazarı merkezine uzaklığı 13 km.’dir.

Ekonomi ;

Köyde tarım ve hayvancılıkla uğraşanların sayısı azdır. Köy halkı genelde il merkezinde çalışma hayatını sürdürüp, köyde ikamet eden insanlardan oluşur.

Altyapı bilgileri;

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak ilköğretim düzeyinceki çocuk sayısının azlığı ve şehir merkezine olan yakınlıktan dolayı Adapazarı’ndaki okulların tercih edilmesi nedeniyle köy okulu kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Yakın belde belediyeleriyle çevrili olduğundan, köyde Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol ile köy içerisindeki mahalle ve sokak yolları tamamiyle asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve ADSL internet erişimi olanağı vardır.MÜZİKLER

FIKRA

HİKAYE

ŞARKI SÖZLERİ