Sakarya Kafkas Kültür Derneği

Belgesel Gösterimimize Yoğun Katılım

Ketse Yasin Durmaz’ın hazırladığı ‘’ZAMANIN ANLATTIKLARI’’ Belgeseli Kültürümüzün canlı şahitlerinden video kayıtlar alınarak hazırlanan bir AB projesidir.

Doksan beş dakika süren film, Düzce ve Sakarya’da yaşayan Çerkes büyüklerimizden otuz sekiz kişiyle yapılan çekimlerin derlenmesinden oluşmaktadır.

Belgeselin seyircisiyle ilk buluşması yoğun katılım ve heyecanın dorukta olduğu bir organizasyonla Sakarya Kafkas Kültür Derneği ev sahipliğinde Adapazarı Orhangazi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Belgesel sayesinde, çeşitli sebepler yüzünden, kuşaklar arası aktarımın azalması nedeniyle, günden güne kültürümüzün nasıl eridiğinin biraz daha bilincine vardık.

Yine belgesel sayesinde, bölgemizde yaşayan Abaza, Adige ve Ubıh’ların kesinlikle ortak olan bir kültürün bileşenleri olduğunun daha fazla bilincine vardık.

Gecenin sonunda belgeselde rol alan büyüklerimizin gençlerimiz tarafından çiçeklerle sahneye davet edilerek seyircilere takdim edilmesi ve belgeselde rol alan Emrullah Kap’ın ağız mızıkasıyla Kafkas müziklerinden oluşan kısa dinletisi seyircilerin dakikalarca süren ayakta alkışlarıyla karşılandı.

Derneğimiz Üyesi Yapımcı Ketse Yasin Durmaz’a derneğimiz adına kültürümüze verdiği katkılardan dolayı sayın milletvekilimiz Engin Özkoç tarafından plaket takdim edildi.

ETİKETLER:
@Sakarya Kafkas Kültür Derneği - 2022