Sakarya Kafkas Kültür Derneği

Medet Önlü Halkının Onurudur!

22.05.2021

Medet Önlü’nün 22 Mayıs 2013 akşamı ofisinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin üzerinden 8 yıl geçti.

O, davası uğruna ölümü göze almış bir kahraman olarak tarihteki yerini aldı. Dokunduğu hayatlarda, umudu olduğu hanelerde yaşıyor adı. Ve yaşıyor ruhu, ömrünü adadığı hayali gibi özgür ve onurlu.

Yaşamı boyunca hak, adalet ve özgürlük mücadelesi vermiş bir insanın arkasından adaletsizliğe boyun eğilmedi, davasına sahip çıkıldı ve adalet arayışı başladı.

Medet Önlü’nün ölümünden sonra, henüz olay günü kimlikleri tespit edilen katil ve yardımcılarının bir bölümü 1,5 yılın ardından nihayet yakalandı. Dava süreci devam ederken bir diğer sanık olan ve Medet Önlü’nün öldürülmesi için tetikçi ile azmettiriciyi tanıştıran ve anlaşmalarını sağlayan kişi yakalandı. Dava bir yıldan fazla sürdü ve sonucunda mahkeme, tetikçi için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmetti. Aracılık yapan sanık için 18 yıl hapis cezasına hükmeden mahkeme, tetikçiye yardım eden ve cinayet sonrasına saklanmasını sağlayan sanıklardan biri için 4 yıl hapis cezasına, diğerleri için hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. Mahkeme kararı, 2018 yılında kesinleşti.

Aralık 2017’de ise tetikçiye şoförlük yapan ve cinayetin işlenmesine yardım eden kişi, kimlik sorgusu sırasında tesadüfen yakalandı. Aralık 2018’e kadar süren yargılama sonucunda mahkeme, 18 yıl hapis cezasına hükmetti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesince kararın onanması üzerine sanık vekilinin itirazı ile dosya Yargıtaya gönderildi. Yargılama süreci devam ediyor.

Gelinen son durumda mahkeme, Rızvan Ezbulatov adı ile bilinen ve kırmızı bültenle aranan azmettirici hakkında dosyayı ayırarak davanın görülmesine devam ediyor.

Adalet yerini bulmadıkça, gerçek suçlu ve sorumlular ortaya çıkmadıkça ve hesap vermedikçe haklı mücadelemiz devam edecek. Onun hayatını feda ettiği bu yolda emekleri ve mücadelesi mirasımızdır.

Medet Önlü halkının onurudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

@Sakarya Kafkas Kültür Derneği - 2022